Laboratorium z emisja głosu dla mówców (nauczyciele, wykładowcy, radiowcy, aktorzy)

Emisja głosu jest procesem wydobywania się głosu podczas mówienia lub śpiewu. Najbardziej poprawnie i naturalnie wydobywają dźwięki małe dzieci. Wraz z dorastaniem i dojrzewaniem nieświadomie nabywamy różnych wad w mówieniu, które przy zwykłym użytkowaniu głosu są mało uciążliwe, wręcz możemy być nieświadomi ich istnienia. W momencie zaś, gdy głos staje się jednym z naszych głównych narzędzi pracy wszelkie wady się potęgują i często prowadzą do uciążliwych chorób zawodowych (permanentny ból gardła, chrypa, niedomykalność strun głosowych, polipy na strunach głosowych, guzki śpiewacze).

 

Co zrobić, aby poprawić nośność  naszego głosu, wyeliminować „nosowanie”, szczękościsk, jak wydłużyć oddech, w jaki sposób prowadzić wykład i nie zakończyć zajęć z chrypą?  Te i wiele innych zagadnień emisyjnych dręczących mówców jest omawianych  na naszych laboratoriach emisyjnych.

 

Zajęcia składają się z części wykładowej, gdzie uczestnicy poznają szczegóły poprawnej mowy od strony teoretycznej, a także ćwiczeniowej gdzie każdy z uczestników próbuje wykonać opisywane techniki  (z każdych zajęć uczestnik otrzymuje nagranie, na podstawie którego może kontrolować postępy).

Zagadnienia omawiane w trakcie zajęć to między innymi:

  1. Prawidłowy oddech
  2. Wysoka i niska pozycja głosu
  3. Precyzyjna praca aparatu wyprowadzenia
  4. Wady wymowy
  5. Ciało jako instrument głosu

Zajęcia indywidualne – pełen cykl składa się z 8 spotkań raz w tygodniu.
Zajęcia grupowe –kilkugodzinne warsztaty jednodniowe.