„Spotify’owe playlisty EduMusic – piosenki do zabaw z dziećmi na różne pory roku, ale i nie tylko…”
Dzisiejszym wpisem na naszym blogu, chcielibyśmy Was gorąco zachęcić do odwiedzenia i przesłuchania naszych playlist na naszym kanale Spotify – EduMusic. Po krótce opiszemy co się na nich znajduje oraz od czego jest to uzależnione.
Na kanale EduMusic na Spotify, znajdziecie wiele inspirujących utworów, czy to do wykorzystania podczas zabaw z dziećmi, czy podczas spacerów, są tam również utwory muzyczne związane z porami roku, piosenki świąteczne oraz muzyka relaksacyjna, czy kołysanki. Zatem wybór jest naprawdę duży, a tylko od Was zależy co wybierzecie i do jakich czynności dobierzecie konkretny utwór. Raz w tygodniu w mediach społecznościowych: facebook, instagram; jest dodawana relacja/rolka/filmik odnośnie nowej piosenki tygodnia na kanale Spotify, która pojawia się co tydzień w każdy poniedziałek. Można wtedy dowiedzieć się jaki tytuł, tempo, metrum, skalę, tonację ma dana piosenka tygodnia.
Pierwszą playlistą, którą proponujemy jest playlista o nazwie „Piosenka tygodnia 2023”, na której znajdziecie utwory muzyczne wstawiane przez cały 2023. rok. Oto link:
https://open.spotify.com/playlist/2Jdf2JWtzapMTlxWINpqz2
W roku 2023, jak możemy zauważyć, nie zabrakło zarówno starych wierszy w nowych odsłonach muzycznych, np. „Idzie Grześ”, jak i nowatorskich wykonań muzyki klasycznej, czyli „Czułe Struny” N. Kukulskiej do poloneza F. Chopina. Znajdziecie tam również piosenki w klimacie muzyki ludowej, jak „Wyszła dziewczyna”, a także kilka piosenek świątecznych związanych z zimową porą roku, czy nawet Dniem Babci i Dziadka.
Kolejna z playlist nosi tytuł „Piosenka tygodnia 2024”, która systematycznie,
z poniedziałku na poniedziałek, cały czas się dla Was tworzy. Link poniżej:
https://open.spotify.com/playlist/3gwV8mnkjoEodRpjU9j9FV
W tym roku, w większości piosenek dominują polscy, znani artyści tacy jak Z. Wodecki, G. Turnau, K. Stanek czy Skaldowie. Jedną z ciekawszych pozycji na tegorocznej playliście, będzie utwór średniowieczny włoskiego kompozytora A. Banchieri’ego – „Contrappunto bestiale alla mente” i mimo, iż w nazwie ma słowo „bestiale” – nie jest wcale straszny,
a wręcz przeciwnie. Średniowieczny artysta wykorzystał odgłosy zwierząt jako formę kontrapunktu czyli, mówiąc krótko, psie „hau”, czy kocie „miau” nadaje utworowi rytm
i tempo oraz tonację. Na pewno warto posłuchać, a według nas, do zabawy z dziećmi – piosenka idealna! (z nietrudnym tekstem).
„Odpoczynek” – to kolejna propozycja utworów o charakterze muzyki relaksacyjnej, kojącej, wyciszającej. Idealny zestaw do „leżakowania”, krótkich codziennych drzemek”, do usypiania, kołysania itp. Wybór jest naprawdę przeogromny – zarówno w czynnościach , do których możemy dobrać piosenki, jak i w wykonawcach. Występuje tu muzyka klasyczna
w innowacyjnych, nowatorskich odsłonach, jak np. część „Largo” z „Zimy” A. Vivaldiego w wykonaniu Vanessy-Mae; ale również utwory współczesne reprezentujące muzykę pop, np. „Stand by Me”, „How deep is your love” czy „Nine milion bicycles”.
Link znajdziecie poniżej:
Jedną z playlist, która jeszcze się nie pojawiła, lecz jest w stanie tworzenia, będzie playlista o nazwie „Piknik”. Pojawi się ona na naszym kanale EduMusic, na Spotify już niebawem, w pierwszych dniach sierpnia.
„Święta z EduMusic” to ,jak na tę chwilę, nasza ostatnia nasza propozycja. Jak sama nazwa wskazuje, nie trudno domyślić się jakie utwory na niej znajdziemy… Kolędy, pastorałki utwory religijne, adwentowe, chóralne, czy też dziecięce piosenki o tematyce zimowej. Od grudnia do lutego – macie wszystko co potrzebne w jednym miejscu, począwszy od piosenek do lepienia bałwana, ubierania choinki, może i lepienia pierogów, czy też jazdy na sankach…
Link do playlisty:
Serdecznie polecamy wszystkie nasze playlisty – obecne, ale i te już zakończone, i te, które niedługo się pojawią. Zachęcamy jednocześnie do śledzenia naszej grupy „EduMusic” w mediach społecznościowych – na Facebooku oraz Instagramie, gdzie w każdy poniedziałek pojawia się filmik opowiadający o nowej piosence tygodnia na Spotify.
Życzymy miłego słuchania i pozdrawiamy Was gorąco !
autor artykułu
Sebastian Borkowski