Skip to content
Janek w Filharmonii
janek_koncert-010

24 października (niedziela) Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie zaprasza melomanów na wyjątkowe wydarzenie.
To niezwykłe, lecz zapomniane już dzieło Władysława Żeleńskiego – Opera „Janek”, w której udział wzieli: Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek – sopran (Bronka), Agnieszka Kuk – sopran (Marynka), Łukasz Gaj – tenor (Janek), Paweł Trojak – baryton (Stach), Dariusz Górski – bas (Marek). Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej oraz Chór Żeński Filharmonii Lubelskiej i Męski Zespół Wokalny I SIGNIORI. Całością zadyryguje maestro Wojciech Rodek.

Akcja dzieła rozgrywa się w Tatrach w XVIII wieku. Główne postacie to herszt zbójników, Janek (tenor), jego narzeczona, Marynka (mezzosopran), zbójnik Stach (baryton) i jego wybranka Bronka (sopran). Janek obdarza zainteresowaniem zakochaną w nim Bronkę, która pielęgnowała go w chorobie. Prowadzi to do dramatu – zazdrosna Marynka popycha Stacha do zbrodni.

Tematyka podhalańska obecna jest nie tylko w warstwie dramatycznej opery, „sabałowe” nuty słychać także w muzyce. Kompozytor posłużył się materiałem motywicznym folkloru góralskiego, przeplatanym z własnymi pomysłami i cytatami (m.in. „Marsz Chałubińskiego” i znana melodia „W murowanej piwnicy”).

Bądź na bieżąco.

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, a będziemy cię informować o najbliższych wydarzeniach.